Kontakt wzrokowy i fizyczny ważny element w relacji z noworodkiem.

stany-przejsciowe-noworodka

Zdjęcie zapożyczone ze strony www.osesek.pl

 

Dlaczego kontakt wzrokowy i dotyk jest tak ważny w relacji z noworodkiem?

        Od chwili, kiedy Twoje dziecko przyjdzie na świat i otulisz je swoim ciałem uzyskujesz z Nim kontakt wzrokowy oraz kontakt ciało do ciała nawiązując pierwszą relację oraz więź, która będzie się pogłębiać.

Przypomnę, że noworodek jest to dzieciątko do 4 tygodnia, później staje się niemowlakiem, dlatego te 28 pierwszych dni jest to sprawdzian dla Ciebie w roli mamy oraz na poznanie siebie nawzajem.

W ciągu pierwszych dni po narodzinach doświadczasz bardzo wielu nowych sytuacji z którymi nie miałaś wcześniej do czynienia m.in.:

-karmienie piersią

-przewijanie

-pielęgnacja pępuszka

-nauka trybu życia swojego maleństwa

-obserwacja życia noworodka

Z pewnością jest to dla Ciebie stresujący moment, ale zawsze możesz liczyć na pomoc osób Cię otaczających: rodziny, położonych, przyjaciół.

W ciągu tych 28 dni poznajesz swojego dziecko tak samo jak Ono poznaje Ciebie.

Nie bój się! I podejmuj pewne kroki, w końcu jesteś jego mamą i wiesz najlepiej co dla niego jest najlepsze.

Nie zapominaj natomiast o kontakcie wzrokowym to daje Tobie pewność siebie, kiedy widzisz  ten uśmiech na buzi swojego malucha, wiesz wtedy, że  czuję się Ono dobrze.  Twoje dziecko także jest spokojniejsze i pewne, że nic mu nie grozi.

Utrzymanie kontaktu wzrokowego jest BARDZO WAŻNE przy karmieniu piersią, jest to Wasza intymna sfera, moment wyciszenia i uspokojenia, dlatego nie zajmuj się w tym czasie oglądaniem telewizji, rozmawianiem przez telefon, czy rozmową z najbliższymi, ten moment jest dla Was i musisz o tym zawsze pamiętać!

Czy lubisz kiedy fryzjer masuje Ci głowę podczas mycia włosów? Czy lubisz jak kosmetyczka robi Ci masaż twarzy? A może uwielbiasz jak Twój partner, chłopak, mąż delikatnie masuje Twoje ciało?

No właśnie, na pewno to lubisz i Twoje dziecko także tego potrzebuje.

Przyjemny kontakt fizyczny wyzwala u Ciebie rozluźnienie mięśni jak i całego ciała. Psychicznie daje uczucie odpłynięcia i bujania w obłokach. Jest dla Ciebie sposobem zrelaksowania się, więc  zafunduj to także swojemu dziecku.

Dotyk Miłości tak określany jest Masaż Shantala, który zastosować można u zdrowych jak i u chorych dzieci. Przez masaż również nabierasz pewności siebie przy kontakcie z dzieckiem. Dodatkowo poznajesz jak Twojego reaguje na bodźce zewnętrzne.

Shantala jest polecany u dziecko urodzonych przez ciecie cesarskie, dlaczego?

Podczas porodu kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny następuje 3 krotny jego obrót oraz doznanie stymulacji na ciało dziecka, czego nie doświadcza podczas porodu przez cesarkę. Krótko mówiąc dziecko jest niedostymulowane, a masaż ma nam w tym pomóc, aby dziecko rozwijało się prawidłowo.

0 comments