Czy wiesz jakie zmiany przechodzi organizm w czasie ciąży?

 

W końcu powróciłam po bardzo długiej przerwie i powoli staram się nadrobić zaległości :)

           Dzisiaj trochę informacji na temat tego jak zmienia się organizm kobiety w okresie 9 miesięcznego zmagania się z  burzą hormonów. Nawet nie wiecie jak dużo od momentu poczęcia zmienia się w Waszym ciele. Materiał jest dość obszerny dlatego podzielę go na kilka postów, żeby Was nie zanudzić.

No to zaczynamy!  Miłej edukacji :)

      Ciąża trwa średnio 266-280 dni, czyli około 38-40 tygodni. W życiu każdej kobiety jest to niezwykle ważny okres, pełen zmian i zróżnicowanych doznań, których wcześniej nie doświadczyła. Obejmuje okres od momentu powstania zygoty poprzez rozwój zarodka i płodu aż to porodu.

Zmiany występujące u kobiety możemy podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Cechami zewnętrznymi występującymi w okresie ciąży są między innymi:

-ustanie miesiączkowania

- powiększenie gruczołów mlekowych

-powiększenie brzucha

- w kolejnych miesiącach ruchy płodu

-może wystąpić opuchlizna w kończynach dolnych i górnych

-mogą pojawić się nudności i wymioty, czy też ślinotoki lub zgaga

-apetyt na to i na tamto :) bądź jego brak

- podwyższona temperatura

Natomiast zmiany wewnętrzne następujące w okresie ciąży mają miejsce w poszczególnych układach organizmu.

  I trymestr od strony psychologicznej jest to dość trudny okres dla kobiety, a zwłaszcza dla pierworódki, która nigdy nie miała do czynienia z burzą hormonów i sytuacją zmiany ciała. Przemiana, którą przechodzi wywołuje w organizmie dolegliwości bólowe, ale i strach przed przeorganizowaniem swojego trybu życia oraz dostosowaniem się do nowego razem z mężem. Takie doświadczenia z pewnością wpłynął na jej aktualną stabilność psychiczną, która przeistoczy się w labilną. Pod koniec I trymestru powoli normuje się stres i wszystkie dostrzeżenia z tym związane, gdyż kobieta po części ułożyła już schemat przejścia przez ciążę oraz poród i spokojnie może skupić się na dziecku.

 Przyczyną tych zmian są modyfikacje hormonalne oraz pobudzenie układu autonomicznego. Następną zmianą  w czasie ciąży jest rozwój łożyska i sznura pępowinowego.

ŁOŻYSKO

Łożysko składa się z błon płodowych i śluzówki macicy. Mówi się, że jest to narząd zbudowany z tkanki mamy oraz zarodka, umożliwiający wymianę substancji odżywczych, metabolitów oraz prowadzący wymianę gazową między kobietą, a jeszcze nienarodzonym dzieckiem.  Możemy wyróżnić dwa typy łożysk. Pierwsze z nich to łożysko rzekome, powstałe w wyniku implantacji powierzchniowej. Jajo płodowe przylega do macicy za pomocą kosmówki. Poród odbywa się bez naruszenia śluzówki macicy i jest bezkrwawy. W łożysku rzekomym możemy wyróżnić podział na łożysko rozproszone, gdzie kosmki są rozłożone równomiernie na całej powierzchni kosmówki oraz łożysko liścieniowate, w którym obecne są tylko w wyznaczonych obszarach. Drugie łożysko nosi nazwę prawdziwego i poprzedza je implantacja śródmiąższowa. W momencie wytworzenia kosmówki kosmki wnikają do śluzówki macicy przeplatając się z wypustkami. Konsekwencją jest obfite krwawienie.

Łożysko odgrywa bardzo ważną rolę we wzroście i rozwoju płodu. Zarodek z łożyskiem wspólnie wytwarzają i wydzielają peptydy oraz steroidy do krążenia mamy oraz prowadzą stymulację jej organizmu do biosyntezy hormonów. Wymiana pomiędzy mamą a rosnącym płodem jest możliwa dzięki dobrze rozwiniętej sieci naczyń włosowatych u zarodka i kobiety oraz zbliżeniu krwioobiegu. Kolejną z funkcji jest produkcja hormonów, które z hormonami jajników i przysadki kontrolują przebieg ciąży. 

 SZNUR PĘPOWINOWY

Stanowi połączenie pomiędzy zarodkiem, a łożyskiem. Powstaje z przekształconej szypuły omoczni, a po uformowaniu dochodzi do rozrostu ścian owodni. W środku pępowina wypełniona jest tkanką łączną powstałą ze zrośniętej mezodermy, żyłą i dwoma tętnicami. Sznur pokryty jest nabłonkiem pochodzącym z ektodermy owodni.

 ZMIANY NASTĘPUJĄCE W UKŁADZIE POKARMOWYM

Określone zmiany w układzie pokarmowym mogą występować u każdego osobnika, a ma na to wpływ nawet zwykłe odżywianie. W zależności od produktów jakie zjemy nasz organizm reaguje inaczej.

U ciężarnych zmniejsza się ilość wydzielanej pepsyny, czyli kwasota w żołądku. Następuje spowolnienie opróżniania żołądka i zwolnienie ruchów robaczkowych jelit co wpływa na wolniejsze trawienie, ale korzystne i przyczynia się do lepszego przyswajania substancji mineralnych i witamin dla organizmu, natomiast wydzielanie śliny wzrasta. Matkom w ciąży zaleca się duże spożycie żywności zawierającej błonnik, białko, witaminy i sole mineralne. W ostatnich latach zostało obalone zdanie ‘’Jesteś w ciąży jedz za dwoje’’, czyli więcej ponad normę. Kobieta powinna odżywiać się mniej więcej tak samo jak przed ciążą, chociaż nieuniknione jest, że w okresie zwiększenia apetytu będzie jeść ponad standard. Do codziennego spożycia powinna wprowadzić urozmaicone pożywienie, ponieważ rozwijające się dziecko pobiera bardzo dużo witamin i substancji odżywczych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Przez 9 miesięcy kobieta musi również pamiętać o prawidłowym odżywianiu przez cały dzień. Jak wiadomo śniadanie to podstawa właściwie rozpoczętego i pomyślnego dnia dla każdego człowieka, ale ważne są również lunche i jakiś owoc bądź przekąska między głównymi posiłkami.

W okresie wzrostu płodu macica, która również się rozrasta wpływa na przesunięcie w górę i na boki jelit i wyrostka robaczkowego oraz przemieszczenie się żołądka. W drugiej połowie ciąży może dojść do odczuć zgagi oraz zaparć spowodowanych spowolnieniem motoryki błony mięśniowej przewodu pokarmowego oraz zwiotczenia mięśni gładkich jelit. Dodatkowo dochodzi również do zwiększonej przemiany materii i szybszego metabolizmu insuliny.

Podczas, gdy przyszła mama nie stosuje się do zaleceń lekarza i nie dba o układ pokarmowy może doprowadzić do bardzo złych doświadczeń, czyli zmęczenia organizmu, nieprawidłowego rozwoju dziecka i poronień. Niedobór w organizmie może również być przyczyną gestozy, czyli zatrucia ciążowego, nieprawidłowości łożyska, powstania cukrzycy bądź złej laktacji, czy nieprawidłowego rozwoju płodu. Kobieta po urodzeniu może mieć również problemy z powrotem do stanu sprzed ciąży oraz powrotu do pełni zdrowia.

Deficyt w organizmie węglowodanów może spowodować obecność w moczu acetonu i kwasu acetylowego. Aby odpowiednio dopasować wymogi układu pokarmowego musimy zwrócić uwagę na wiek kobiety, okres ciąży, aktywność ruchową, prowadzony tryb życia czy wykonywaną prace i indywidualne upodobania .

 

Wzrost masy ciała przez całą ciążę jak można wyczytać z różnych źródeł zwiększa się o 20% – 25%. Nie można podać rzeczywistej wagi, ponieważ każda kobieta jest inna i inaczej przechodzi ciążę. Jedna przytyje 25 kilogramów druga tylko 10 kilogramów. Najczęściej stosowanymi wykresami i tabelami do przedstawienia wzrostu i wagi u kobiety ciężarnej jest Body Mass Index(BMI). Tabela poniżej przedstawia obliczony optymalny przyrost masy ciała w okresie ciąży w zależności od wyjściowego wskaźnika masy ciała BMI(obliczony wynik sprzed ciąży). Można również wykonać wyliczenie na podstawie masy jaja płodowego i zmian zachodzących w organizmie, czyli wzrostu masy dziecka, wzrostu łożyska, wód płodowych, zwiększenia wielkości piersi czy nóg.

Babeczki, a jak to było u Was? :) Burza hormonów każdego dnia,czy może ciąża jest lub była dla Was okresem wyciszenia?

UWAGA!!!

Artykuł został napisany przez autora bloga. Wszelkie kopiowanie oraz rozpowszechnianie tego artykułu jest zabronione bez wyrażenia zgody autora.

Niebawem dalszy ciąg … Pozdrawiam :)

0 comments