Pokrótce o Szkole Rodzenia

14278_-1

Lekcja z historii.. .

W latach 60 angielski lekarz położnik G.D.Read otworzył jedną z pierwszych Szkół Rodzenia.Wychodził on z założenia,że bóle występujące podczas porodu oraz gorsze samopoczucie i bezradność kobiet pochodzą z lęku związanego z brakiem wiedzy na temat ciąży.Na pewno niejedna z Was odczuwała lęk przed rozmową kwalifikacyjną,obroną,egzaminem bądź jakimś ważnym wydarzeniem i zauważyła,że wtedy wydalamy więcej potu,mamy dreszcze,ręce są zimne,serce mocniej bije,czujemy napięcie mięśniowe czy brak możliwości wyduszenia z siebie jednego słowa.Gdybyśmy wiedziały jak potoczy się dana sytuacja lub czego możemy się spodziewać na pewno byłybyśmy spokojniejsze.Lęk ze stresem tworzą bardzo mocną więź wywołującą mocne napięcie mięśni,czyli powstaje ”Błędne koło Read’a”. Położnik uważał,że im bardziej kobieta jest świadoma swojego ciała i jego reakcji tym bardziej aktywnie będzie uczestniczyć co pozwoli na skrócenie czasu porodu i lepsze samopoczucie.

Pierwsza Szkoła Rodzenia w Polsce

Powstała w 1957 a założycielem był wybitny Profesor Włodzimierz Fijałkowski.Do chwili obecnej istnieje szkoła sygnowana jego nazwiskiem.Nazywano go twórcą ”polskiego modelu Szkoły Rodzenia”. Dzięki swoim publikacjom,wystąpieniom przyczynił się znacznie do rozwoju położnictwa w Polsce.Aktualnie na terenie kraju istnieje kilkaset placówek Szkół Rodzenia,jedne działają prywatnie inne przy szpitalach.

Kadra Szkoły Rodzenia

Przychodząc do danej placówki możesz zawsze polegać na wykwalifikowanych pracownikach i liczyć na ich pomoc.Szkoły choć działają inaczej pod względem odbywanych spotkań i ich przebiegu to cel każdej z nich jest ten sam.

W składzie kadry jest:

1.Położona

2.Fizjoterapeuta

3.Lekarz Pediatra

4.Psycholog

5.Lekarz Ginekolog-Położnik

Zazwyczaj główną prowadzącą jest położna,bo to ona odbiera poród,jeżeli nie występują żadne komplikacje.Informuje o całym przebiegu ciąży i o odczuciach,bo kto jak nie kobieta najlepiej wie przez co każda z nas w tym momencie przechodzi :)

Szkoła Rodzenia przygotowuje Cię  przede wszystkim do”Aktywnego Porodu”.Co to takiego?O tym już niedługo.. .

A wracając do zalet szkoły.. .

-Przygotujesz się psychicznie i fizycznie  do porodu

-Poznasz inne przyszłe Mamy z którymi podzielisz się nowymi newsami i wzbogacisz wiedzę o nowe doświadczenia

-Wzmocnisz swoje ciało dzięki ćwiczeniom

-Dowiesz się jak rozwija się Twój Maluch

-Poznasz odpowiednie odżywianie,czyli niezbędne witaminy wpływające na rozwój dziecka

-Nauczysz się prawidłowo oddychać

-Poznasz odpowiednią pielęgnację dziecka

-Dowiesz się jak możesz wpłynąć na rozwój swojego dziecka itd.

Nie sposób wszystkie wymienić,ale to jedne z ważniejszych.Szkoła porusza wszystkie tematy, o których chcecie rozmawiać czy są to te trudniejsze czy łatwiejsze na pewno na każdy z nich zostanie udzielona Wam informacja.

A najlepsze zostawiam na koniec :)

Każda z Was dostanie w Szkole Rodzenia wyprawkę dla przyszłej mamy,a mianowicie reklamówkę wypełnioną samymi gadżetami m.in.:

-próbki kremów

-pieluszki

-wkładki

-biuletyny informacyjne

-książeczki

-kalendarzyk ciąży

-smoczek

-butelkę

i wiele innych ciekawych przydatnych rzeczy,dlatego

 

ZNAJDŹ W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI SZKOŁĘ RODZENIA I JUŻ DZIŚ ZAPISZ SIĘ,ABY PRZEJŚĆ CIĄŻĘ Z UŚMIECHEM NA TWARZY  :)

 

 

0 comments